vseobecne_obchodne_podmienky

VŠEOBECNÉ OBCHODNÉ PODMIENKY ZASIELATEĽA

spoločnosti belogic, s.r.o.,
IČO: 55 238 297, Vavrečka 256, 029 01 Vavrečka, SR

Článok I – Základné ustanovenia

1. Tieto všeobecné obchodné podmienky Zasielateľa ďalej len „VOP Zasielateľa“ vydáva spoločnosť belogic , s.r.o. s cieľom úpravy práv a povinností zmluvných strán zasielateľskej zmluvy ďalej len „zasielateľská zmluva“, ktorú uzatvára spoločnosť belogic, s.r.o., so sídlom Vavrečka 256, 029 01 Vavrečka, SR, IČO: 55 238 297, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina Vložka číslo: 81376/L, ďalej len „Zasielateľ“ a fyzická osoba, právnická osoba a ďalšie subjekty práva, ktoré sú podnikateľmi ďalej ako „Príkazca“. Príkazca pri uzatváraní a uskutočňovaní zasielateľskej zmluvy koná v rámci svojej podnikateľskej činnosti. Predmetom zasielateľskej zmluvy je úprava vzájomných práv a povinností zmluvných strán vznikajúcich pri obstaraní prepravy zásielky.
2. Prepravou zásielky sa rozumie buď vnútroštátna preprava zásielky alebo medzinárodná preprava zásielky. Vnútroštátnou prepravou zásielky sa rozumie preprava zásielky ak miesto prevzatia zásielky a predpokladané miesto jej dodania ďalej len „miesto určenia“ ležia v jednom štáte. Medzinárodnou prepravou zásielky sa rozumie preprava zásielky ak miesto prevzatia zásielky a miesto určenia ležia vo dvoch rôznych štátoch.
3. Zasielateľskou zmluvou sa Zasielateľ zaväzuje Príkazcovi, že obstará prepravu zásielky z určitého miesta miesto prevzatia do určitého iného miesta miesto určenia a Príkazca sa zaväzuje zaplatiť Zasielateľovi odplatu.
4. Tieto VOP Zasielateľa sú neoddeliteľnou súčasťou zasielateľskej zmluvy uzatvorenej medzi Zasielateľom a Príkazcom ďalej spoločne ako „Zmluvné strany“. Odchylné ustanovenia zasielateľskej zmluvy majú prednosť pred ustanoveniami týchto VOP Zasielateľa. Akékoľvek odchýlky od týchto VOP Zasielateľa musia byť medzi zmluvnými stranami dohodnuté písomnou formou, inak sú neplatné.
5. Právne vzťahy založené zasielateľskou zmluvou sa riadia zákonom č. 513/1991 Z.z. Obchodný zákonník, v znení neskorších predpisov ďalej len „Obchodný zákonník“ a to najmä dielom XIII, Zasielateľská zmluva, znením ostatných právnych predpisov Slovenskej republiky a týmito VOP Zasielateľa, ako i Všeobecnými zasielateľskými podmienkami Zväzu logistiky a zasielateľstva Slovenskej republiky. V prípade rozporu ustanovení Všeobecných zasielateľských podmienok Zväzu logistiky a zasielateľstva Slovenskej republiky a VOP Zasielateľa, majú ustanovenia týchto VOP Zasielateľa prednosť pred ustanoveniami Všeobecných zasielateľských podmienok Zväzu logistiky a zasielateľstva Slovenskej republiky.
6. Príkazca je povinný sa pred uzatvorením zasielateľskej zmluvy oboznámiť s VOP Zasielateľa. Tieto VOP Zasielateľa platia pre všetky zmluvné vzťahy medzi Zasielateľom a Príkazcom, týkajúce sa obstarania prepravy zásielky a to od okamihu uzatvorenia zasielateľskej zmluvy až do okamihu úplného splnenia všetkých záväzkov, ktoré pre Zmluvné strany z uzatvorenej zasielateľskej zmluvy vyplývajú alebo s ňou inak súvisia. Uzatvorením zasielateľskej zmluvy je Príkazca viazaný týmito VOP Zasielateľa a vyjadruje s nimi svoj súhlas. Súhlas s týmito VOP Zasielateľa je možné vyjadriť aj iným spôsobom a to najmä prostredníctvom elektronickej komunikácie medzi Zmluvnými stranami.
7. Po akceptácii týchto VOP Zasielateľa sa všetky právne vzťahy medzi zmluvnými stranami budú do budúcnosti riadiť týmito VOP Zasielateľa.
8. Obchodné podmienky Príkazcu platia iba v prípade, že Zasielateľ výslovne, v písomnej forme v zasielateľskej zmluve akceptoval, že obchodné podmienky Príkazcu majú prednosť pred znením VOP Zasielateľa. V opačnom prípade majú VOP Zasielateľa prednosť pred znením obchodných podmienok Príkazcu.
9. Zasielateľ je oprávnený VOP Zasielateľa priebežne aktualizovať alebo zmeniť. Všetky zmeny, doplnky prípadne Úplné znenie aktualizovaných VOP Zasielateľa vždy vydá Zasielateľ v písomnej forme a vhodným spôsobom zverejní na svojom webovom sídle.
10. V prípade neplatnosti ktoréhokoľvek ustanovenia VOP Zasielateľa alebo zasielateľskej zmluvy nie sú neplatnosťou dotknuté ich ostatné ustanovenia. Zmluvné strany neplatné ustanovenie VOP Zasielateľa alebo zasielateľskej zmluvy nahradia novým ustanovením, ktoré sa čo najviac približuje úmyslu Zmluvných strán dohodnutému pri uzavretí zasielateľskej zmluvy.
11. Pokiaľ tieto VOP Zasielateľa stanovujú pre určitý úkon písomnú formu, táto sa považuje za dodržanú aj vtedy, ak je úkon urobený v elektronickej forme.
12. Zmluvné strany sa výslovne dohodli, že prepravu, ktorú má Zasielateľ podľa zasielateľskej zmluvy pre Príkazcu obstarať môže Zasielateľ uskutočniť sám. V takom prípade sa bude záväzkový vzťah medzi Zmluvnými stranami posudzovať ako záväzkový vzťah zo zmluvy o preprave veci ďalej len „zmluva o preprave“, v ktorom bude mať Príkazca postavenie Odosielateľa a Zasielateľ postavenie Dopravcu. V takomto prípade sa budú vzájomné vzťahy medzi Príkazcom ako Odosielateľom a Zasielateľom ako Dopravcom spravovať zákonom č. 513/1991 Z.z. Obchodný zákonník, v znení neskorších predpisov ďalej len „Obchodný zákonník“, ostatnými právnymi predpismi Slovenskej republiky a primerane týmito VOP Zasielateľa, pričom za účelom použitia týchto VOP Zasielateľa bude Príkazca vždy ako Odosielateľ, Zasielateľ ako Dopravca a zasielateľská zmluva ako zmluva o preprave.

 

Článok II – Objednávka prepravy a uzatváranie zasielateľskej zmluvy

1. Zasielateľskú zmluvu uzatvárajú Zmluvné strany na základe Objednávky Príkazcu zasielateľského príkazu, ktorého vzor tvorí ako Príloha č. 1 neoddeliteľnú súčasť týchto VOP Zasielateľa a jej akceptáciou zo strany Zasielateľa.
2. Objednávkou sa rozumie jednostranný právny úkon Príkazcu smerujúci voči Zasielateľovi s cieľom obstarania prepravy zásielky Zasielateľom. Prijatie objednávky sa považuje za uzavretie zmluvy.
3. Objednávku musí Príkazca zaslať Zasielateľovi písomne, elektronickou poštou alebo faxom a objednávka musí obsahovať nasledovné údaje:
a) identifikačné údaje Príkazcu: obchodné meno, sídlo, IČO, DIČ, osobu poverenú rokovaním o preprave zásielky,
b) špecifikáciu zásielky, ktorej prepravu má Zasielateľ obstarať špecifikáciou zásielky sa rozumie označenie jej druhu, uvedenie jej rozmerov, hmotnosti, počet kusov, typ obalu, prípadne jej zvláštne označenie
c) označenie miesta nakládky
d) dátum, kedy sa má nakládka zásielky vykonať
e) označenie miesta vykládky
f) dátum, kedy sa má vykládka uskutočniť
g) cena prepravy
h) osobitné požiadavky Príkazcu týkajúce sa prepravy zásielky, ak také existujú.
4. Návrh zmluvy „Objednávka“ za považuje za riadne akceptovaný, pokiaľ Zasielateľ písomne potvrdí objednávku Príkazcu. Bez potvrdenej Objednávky nie je Zasielateľ povinný obstarať prepravu tovaru alebo poskytnúť Príkazcovi akúkoľvek inú službu v súvislosti s prepravou tovaru.
5. Osoba odosielajúca objednávku na obstaranie prepravy vyhlasuje, že je riadne oprávnená, poverená alebo splnomocnená oprávnenou osobou na uzavretie zasielateľskej zmluvy. V prípade nepravdivosti tohto prehlásenia osoba odosielajúca objednávku na obstaranie prepravy zodpovedá za všetky prípadne škody, ktoré vznikli z dôvodu neplatného uzavretia zasielateľskej zmluvy alebo neplatne dohodnutých zmluvných podmienok na základe tohto návrhu. Osoba v zmysle predchádzajúcej vety súčasne vyhlasuje, že ak Príkazca v mene, ktorého koná neuhradí peňažný záväzok, ktorý vznikne z titulu týchto akceptovaných VOP Zasielateľa uhradí ho ona ako ručiteľ.
6. Po akceptovaní objednávky obstarania prepravy sa považuje zasielateľská zmluva za riadne uzavretú a Zasielateľ sa zaväzuje, že pre Príkazcu obstará podľa dohodnutých podmienok objednanú prepravu.
7. Po akceptovaní objednávky je Zasielateľ oprávnený požadovať od Príkazcu zloženie zálohy až do výšky 80 % dohodnutej ceny prepravy. Zasielateľ prijatie zálohy náležite potvrdí a vystaví požadované daňové alebo iné doklady napr. zálohovú faktúru.
8. Zmluvné strany sú viazané uzatvorenou zasielateľskou zmluvou a nie sú oprávnené ju jednostranne zrušiť ak zmluva, tieto VOP Zasielateľa alebo všeobecne záväzný právny predpis neustanoví inak.
9. Zasielateľ je oprávnený žiadať, aby mu Príkazca vystavil písomný zasielateľský príkaz na obstaranie prepravy do 12 hodín od doručenia žiadosti Zasielateľa podľa tohto bodu VOP Zasielateľa, ak zasielateľská zmluva nemá písomnú formu.
10. Zasielateľ zabezpečí vykonanie objednanej prepravy uzatvorením potrebných zmlúv s dopravcami, resp. medzizasielateľmi. Zasielateľ je oprávnený podľa vlastnej voľby organizovať prepravu tovaru, vrátane vlastnej voľby spôsoby prepravy tovaru ako aj vlastnej voľby dopravcu.
11. Dokladom o uzavretí zmluvy o preprave je nákladný list. Nákladný list sa vyhotovuje v troch pôvodných vyhotoveniach, ktoré musia obsahovať pečiatku a podpis odosielateľa aj dopravcu. Jedno vyhotovenie nákladného listu je pre odosielateľa, jedno pre dopravcu a jedno sprevádza zásielku pri preprave. V prípade, že nákladný list chýba, má nedostatky prípadne sa stratí, nie je tým nijako dotknutá existencia alebo platnosť uzatvorenej zmluvy o preprave.
12. Ak je potrebné prepravovanú zásielku naložiť na niekoľko dopravných prostriedkov, alebo ak ide o rôzne druhy alebo samostatné časti zásielky, má Príkazca alebo Zasielateľ právo žiadať o vystavenie toľkých nákladných listov, koľko dopravných prostriedkov sa má použiť, alebo koľko druhov alebo samostatných častí zásielky sa má nakladať.
13. Vyplnenie nákladného listu je vecou Príkazcu. Príkazca zodpovedá za správnosť údajov v ňom obsiahnutých a to aj v prípade ak príslušné údaje na žiadosť Príkazcu, resp. odosielateľa zásielky uvedie do nákladného listu dopravca uskutočňujúci Zasielateľom obstaranú prepravu.
14. Zasielateľ je oprávnený odmietnuť obstaranie prepravy:
– tovaru ak je v Slovenskej republike, resp. krajinách cez ktoré sa má preprava tovaru uskutočniť zakázaná jeho preprava alebo skladovanie,
– tovaru obsahujúceho pornografický materiál,
– krvi a/alebo krvných derivátov,
– živých zvierat a organizmov, biologického materiálu,
– nebezpečného tovaru,
– tovaru, pre ktorého prepravu je nutné špecifické povolenie,
– horľavín, chemikálií, liekov, drog, omamných a psychotropných látok, jedov,
– akéhokoľvek odpadu,
– zbraní,
– bankoviek, mincí a cenných papierov,
– tovaru podliehajúceho rýchlej skaze.

 

Článok III – Práva a povinnosti zmluvných strán

1. Príkazca je povinný vyplniť všetky povinné údaje nákladného listu. Ďalej je Príkazca povinný riadne označiť množstvo, hmotnosť, povahu a príjemcu zásielky. Príkazca je povinný zabezpečiť vhodný obal pre prepravovanú zásielku a vhodne ju zaistiť, ale najmä bezpečne uložiť náklad na dopravnom prostriedku. V prípade ak je preprava na základe zasielateľskej zmluvy obstarávaná pre zákazníka Príkazcu, tento je povinný zákazníka t. j. osobu, pre ktorú Príkazca obstaráva prostredníctvom Zasielateľa prepravu zásielky ďalej len „zákazník“, v prípade, ak je doprava zabezpečená priamo pre Príkazcu, v danom prípade je Príkazca a zákazník významovo synonymum, čiže rovnaký subjekt poučiť o bezpečnom uložení zásielky na dopravnom prostriedku.
2. Príkazca súhlasí, že v prípade ak pri nakládke Zasielateľ prostredníctvom dopravcu, ktorý sa jej zúčastňuje zistí, že zásielka nevyhovuje podmienkam na balenie a/alebo označovanie tovaru je oprávnený prepravu odmietnuť. V prípade ak Príkazca výhradu Zasielateľa k baleniu a/alebo označeniu zásielky zapísanú v nákladnom liste potvrdí, nakládka bude riadne vykonaná.
3. Zasielateľ, prostredníctvom dopravcu vykonávajúceho obstaranú prepravu, nepreskúšava, či zásielka svojou povahou vyžaduje obal, prípadne či použitý obal je vhodný. Príkazca zodpovedá za škody, ktoré vznikli chybným alebo nedostatočným obalom počas prepravy osobám, na prevádzkových prostriedkoch alebo iných zásielkach, ako aj za všetky náklady vzniknuvšie z tohto dôvodu.
4. Príkazca je povinný zabezpečiť, aby zásielka mala vlastnosti, ktoré boli Zmluvnými stranami dohodnuté v zasielateľskej zmluve, resp. v akceptovanej objednávke. V prípade ak Zasielateľ zistí pri nakládke, že zásielka, ktorej preprava sa má vykonať zrejme nespĺňa špecifické znaky, ktorými bola vymedzená v zasielateľskej zmluve, resp. akceptovanej objednávke a to napr., že zásielka má zjavne väčšie rozmery, než boli uvedené v zmluve, resp. objednávke, ide o úplne iný druh zásielky alebo zásielku vo väčšom množstve a pod. je Zasielateľ oprávnený obstaranie prepravy takejto zásielky odmietnuť. Prípadne bude vykonaná preprava zásielky v množstve v ktorom bola dohodnutá. Náklady spojené so zdržaním nakládky z vyššie uvedeného dôvodu, prípadne iné náklady, ktoré v súvislosti s porušením tejto povinnosti Zasielateľovi vzniknú, je povinný Príkazca Zasielateľovi uhradiť vo výške 200,- EUR za každú začatú hodinu zdržania.
5. Zasielateľ je prostredníctvom dopravcu vykonávajúceho obstaranú prepravu oprávnený kedykoľvek preskúmať hmotnosť zásielky, hlavne ak má pochybnosti o správnosti údajov od Príkazcu. Výsledok preskúmania sa zaznačí do nákladného listu. Náklady spojené s preskúmaním hmotnosti zásielky je povinný hradiť Príkazca v prípade, ak o zistenie hmotnosti zásielky požiadal v zasielateľskej zmluve alebo ak sa odlišuje hmotnosť zásielky zistená vykonaným vážením o viac ako 3 % od hmotnosti uvedenej Príkazcom. Ak o zistenie hmotnosti požiadal príjemca, je tento povinný hradiť náklady spojené so zisťovaním hmotnosti zásielky. V prípade ak sa preskúmaním hmotnosti zásielky zistí, že hmotnosť zásielky prevyšuje hmotnosť uvedenú Príkazcom, je Príkazca povinný za každých 10 % o ktoré je hmotnosť zásielky vyššia, než Príkazca uviedol v zasielateľskej zmluve, resp. akceptovanej objednávke, uhradiť Zasielateľovi zmluvnú pokutu vo výške 10 % z dohodnutej ceny za obstaranie prepravy .
6. Ak Príkazca bez vedomia Zasielateľa pri nakladaní zásielky prekročí najvyššiu prípustnú hmotnosť dopravného prostriedku, jazdnej súpravy, prípojného vozidla alebo najvyššiu prípustnú hmotnosť pripadajúcu na nápravy vozidla, prípadné sankcie, uložené Zasielateľovi v súvislosti s týmto prekročením, je Príkazca povinný Zasielateľovi v plnej výške nahradiť.
7. Príkazca je povinný riadne zabezpečiť v súčinnosti so zákazníkom nakládku a vykládku prípadne preclenie prepravy v určenom mieste a)alebo s doručením vykládkou zásielky na určené miesto a v dohodnutom čase. Príkazca sa teda zaväzuje zabezpečiť riadne, bezpečné a včasné prevedenie nakládky, vyclenie a vykládku zásielky. Príkazca je povinný v prípade porušenia tejto povinnosti uhradiť Zasielateľovi zmluvnú pokutu za stojné vo výške 200,- EUR za každú začatú hodinu omeškania, ktoré vzniklo z dôvodu porušenia jeho povinností. Príkazca je povinný uhradiť Zasielateľovi zmluvnú pokutu vo výške 10,- EUR za každý jeden prejdený kilometer navyše, ktorý dopravca, vykonávajúci Zasielateľom obstarávanú prepravu urobil z dôvodu nedodržania určeného miesta nakládky, preclenia alebo vykládky zásielky prepravy Príkazcom.
8. Príkazca je povinný zabezpečiť všetky potrebné doklady a dokumenty pre náklad, vyclenie a vykládku tovaru. Tieto doklady a dokumenty je Príkazca povinný odovzdať Zasielateľovi, resp. dopravcovi vykonávajúcemu obstaranú prepravu, najneskôr pri odovzdaní zásielky na prepravu. V prípade porušenia tejto povinnosti vzniká Príkazcovi povinnosť uhradiť Zasielateľovi zmluvnú pokutu vo výške 200,- EUR za každú začatú hodinu omeškania, ktoré z tohto dôvodu dopravcovi, vykonávajúcemu obstaranú prepravu, vzniklo s prepravou. Za čas omeškania Príkazcu sa považuje, pokiaľ nebolo Zmluvnými stranami v zmluve dohodnuté inak, čas od požadovaného pristavenia dopravného prostriedku na nakládku, resp. vykládku až po začatie nakládky alebo vykládky a každé Zasielateľom, resp. dopravcom vykonávajúcim obstaranú prepravu nezavinené prerušenie týchto prác vrátane vystavenia potrebných dokladov k zásielke.
9. Nakládku vo všeobecnosti zabezpečuje Príkazca a vykládku príjemca zásielky, pokiaľ sa Príkazca so Zasielateľom výslovne nedohodnú inak. Osádka dopravného prostriedku nemá povinnosť zabezpečovať nakládku a vykládku tovaru. Dopravca, vykonávajúci obstarávanú prepravu, vykoná nakládku alebo vykládku vozidla len v prípade, ak sa na tom Zmluvné strany v zasielateľskej zmluve výslovne dohodli a za dohodnutý príplatok k odplate. Príkazca zodpovedá za riadne vyloženie zásielky príjemcom. Príkazca takisto zodpovedá za to, že dopravca sa bude môcť zúčastniť nakládky a vykládky a bude môcť vyhotovovať z nakládky a vykládky záznam foto/video. Príkazca zodpovedá za to, že príjemca zásielky pri vykládke skontroluje stav zásielky ako aj jej balenie a aby príjemca zaznamenal do nákladného listu všetky výhrady k stavu doručenej zásielky. Príkazca, resp. odosielateľ sú povinní odovzdať zásielku len dopravcovi, ktorý bol poverený vykonaním prepravy a pred vykonaním samotnej nakládky sú povinní preveriť, či dopravca, ktorý zásielku preberá, je dopravcom, ktorý bol poverený vykonaním prepravy a označený Zasielateľom. V prípade pochybností sú Príkazca, resp. odosielateľ povinní overiť osobu dopravcu priamo kontaktovaním Zasielateľa.
10. Zástupca dopravcu vykonávajúceho Zasielateľom obstaranú prepravu je povinný sa pri nakládke zúčastniť a prípadne usmerniť rozloženie nákladu na dopravnom prostriedku, aby pri preprave nebola ohrozená bezpečnosť prepravy. Ak Príkazca, resp. zákazník nedbá na pokyny dopravcu a dôjde v dôsledku toho k chybe v naložení, je dopravca vykonávajúci obstaranú prepravu oprávnený požadovať preloženie nákladu na dopravnom prostriedku alebo zloženie nákladu alebo jeho časti. Ak Príkazca, resp. zákazník výzve dopravcu nevyhovie, je Zasielateľ oprávnený obstaranie prepravy odmietnuť, prípadne zabezpečiť riadne uloženie, resp. zloženie nákladu a to na účet a nebezpečenstvo Príkazcu.
11. Príkazca, ktorý uskutočňuje nakládku, resp. príjemca, ktorý uskutočňuje vykládku zásielky je povinný dbať na to, aby nedošlo k poškodeniu dopravného prostriedku. Ak Príkazca pri nakládke, resp. príjemca pri vykládke zásielky spôsobí na dopravnom prostriedku dopravcu škodu, je povinný ju v plnom rozsahu nahradiť.
12. Ak pri nakládke, vykládke alebo preprave zásielky vznikne na dopravnom prostriedku dopravcu väčšie znečistenie je Príkazca povinný zaistiť na vlastné náklady vyčistenie dopravného prostriedku. Ak túto svoju povinnosť nesplní, zaistí vyčistenie vozidla na účet Príkazcu dopravca.
13. Výhrady voči spôsobu nakládky, vykládky, resp. prekládky Zasielateľ uplatní voči Príkazcovi, príjemcovi prípadne iným osobám písomnou výhradou, zaslanou elektronickou poštou bezodkladne po vykonaní prepravy.
14. Zasielateľ je povinný vykonávať svoju činnosť podľa dohodnutých podmienok, s odbornou starostlivosťou a kvalitne. V rámci týchto povinností je Zasielateľ povinný najmä riadne sa starať o zverenú zásielku ako aj o veci, ktoré prevzal v spojitosti so zásielkou ako napr. doklady vzťahujúce sa k zásielke a pod. pokiaľ ju má u seba.
15. Zasielateľ je povinný sa pri obstarávaní prepravy riadiť pokynmi Príkazcu. Ak Zasielateľ nedostal od Príkazcu potrebné pokyny, je povinný požiadať o ich doplnenie. Ak v spojení s vyžiadaním alebo uskutočnením pokynov vzniknú Zasielateľovi výdavky, má právo na ich náhradu v plnej výške, pokiaľ tieto výdavky nevznikli jeho zavinením. Pri nebezpečenstve omeškania je Zasielateľ povinný postupovať aj bez týchto pokynov tak, aby boli čo najviac chránené záujmy Príkazcu. V prípade zjavnej nesprávnosti pokynov Príkazcu alebo ich rozporu s platnými právnymi predpismi, ktoré je Zasielateľ povinný dodržiavať, Zasielateľ upozorní Príkazcu na túto skutočnosť. Ak Príkazca aj naďalej trvá na týchto svojich pokynoch, ktoré môžu spôsobiť vznik škody, je Zasielateľ oprávnený odmietnuť obstaranie prepravy, pričom je Príkazca povinný nahradiť Zasielateľovi všetky náklady, ktoré mu v spojitosti s týmto vznikli. Zasielateľ je oprávnený odchýliť sa od pokynov Príkazcu, v prípade ochrany záujmov Príkazcu, pri akomkoľvek nebezpečenstve vzniku škody alebo omeškania.
16. Príkazca nie je oprávnený účtovať žiadne náklady navyše, ktoré mu vznikli z dôvodu neoprávneného zadržania dopravného prostriedku dopravcu, dopravnej nehody alebo inej prekážky, ktorá by mohla brániť riadnemu uskutočneniu prepravy, ak táto prekážka nevznikla z viny Zasielateľa, resp. dopravcu uskutočňujúceho Zasielateľom obstaranú prepravu. Príkazca a Zasielateľ sú povinní si poskytnúť riadnu súčinnosť, ktorá je v týchto prípadoch nevyhnutná pre riadne obstaranie ako i vykonanie dohodnutej prepravy.
17. Zasielateľ je oprávnený obstarať prepravu s pomocou alebo s využitím tretej osoby medzizasielateľa bez obmedzenia.
18. O nebezpečenstve vzniku škody, ako i ďalších okolnostiach majúcich vplyv na riadne plnenie zasielateľskej zmluvy Zasielateľom, je Príkazca povinný bezodkladne informovať Zasielateľa. V prípade vzniku škody, je Príkazca v súčinnosti so Zasielateľom povinný uskutočniť potrebné opatrenia a vynaložiť potrebnú odbornú starostlivosť, aby bola škoda čo najmenšia a bezodkladne informovať Zasielateľa o všetkých skutočnostiach, ktoré môžu mať vplyv na výšku škody.
19. Zasielateľ nie je akokoľvek zodpovedný za vykonávanie prepravy a ani za akékoľvek škody na zásielke vzniknuté počas prepravy. Počas prepravy zásielky zodpovedá za všetky škody na zásielke priamo dopravca, preto je Príkazca povinný uplatniť reklamáciu škody priamo u dopravcu. V prípade, ak Príkazca uplatní reklamáciu škody na zásielke priamo u Zasielateľa, Zasielateľ len sprostredkuje konanie medzi Príkazcom a dopravcom na základe dokumentov doručených mu od Príkazcu.
20. Zasielateľ má právo otvoriť zásielku a to aj bez súhlasu Príkazcu ak:
– zásielku nie je možné doručiť určenému príjemcovi a zároveň ju nie je možné vrátiť odosielateľovi,
– vystane podozrenie, že obsahom zásielky je nebezpečný tovar alebo tovar, ktorého preprava nie je z akéhokoľvek dôvodu povolená,
– má zásielka porušený obal, prípadne zásielka vykazuje známky poškodenia,
– takúto povinnosť Zasielateľovi ukladá všeobecne záväzný právny predpis, zasielateľská zmluva.
21. V prípade, ak sa príjemca zásielky nezdržiava v mieste vykládky, príjemcu nie je možné vypátrať, príjemca odmietne prevziať zásielku, Zasielateľ je povinný túto skutočnosť oznámiť Príkazcovi a vyžiadať si od neho pokyny na ďalší postup. Ak Príkazca bezodkladne neudelí takýto pokyn Zasielateľovi, alebo ak nie je možné pokyn od Príkazcu dostať, je Zasielateľ oprávnený na náklady a nebezpečenstvo Príkazcu zabezpečiť uskladnenie zásielky, o čom informuje Príkazcu. Ak Zasielateľ nemôže z objektívnych dôvodov v lehote 30 dní od neprevzatia zásielky príjemcom informovať Príkazcu o uskladnení zásielky alebo Príkazca nedal na uskladnenie príkaz, má Zasielateľ právo zásielku zlikvidovať alebo predať. Zasielateľ informuje Príkazcu o likvidácii, resp. predaji zásielky najmenej 10 dní vopred. Náklady spojené s likvidáciou, resp. predajom zásielky hradí Príkazca. Zásielka, ktorá sa kvôli jej povahe nedá uskladniť, môže byť zlikvidovaná, resp. predaná Zasielateľom aj bez predchádzajúceho upozornenia Príkazcu.
22. Príkazca je povinný Zasielateľovi úplne a pravdivo podávať informácie o obsahu a povahe zásielky, o iných skutočnostiach potrebných na uzavretie zmluvy o preprave ako aj o prípadných známych rizikách, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť prepravovanej zásielky. Pri porušení tejto povinnosti je Príkazca povinný uhradiť zmluvnú pokutu vo výške 500,- EUR za každé jednotlivé porušenie.
23. Príkazca je povinný uskutočniť nakládku zásielky v čase určenom v objednávke. Ak nakládka nebude vykonaná včas, dostane sa Príkazca do omeškania. V prípade omeškania Príkazcu s vykonaním nakládky, je Príkazca povinný uhradiť Zasielateľovi zmluvnú pokutu vo výške 100,- EUR za každú začatú hodinu omeškania. V prípade zrušenia prepravy zo strany Príkazcu, v čase kratšom ako 24 hodín pred termínom nakládky uvedeným v objednávke, je Príkazca povinný uhradiť Zasielateľovi zmluvnú pokutu vo výške dohodnutej ceny za obstaranie prepravy.
24. Príkazca sa zaväzuje, že nebude kontaktovať tretiu osobu prostredníctvom, ktorej Zasielateľ vykonáva prepravu nad rámec povinností vyplývajúcich zo zasielateľskej zmluvy, iba ak by tento kontakt poskytovateľa prepravy so zákazníkom alebo Príkazcom bol odôvodnený už existujúcim zmluvným vzťahom. Príkazca sa zaväzuje chrániť záujmy Zasielateľa ako aj všetkých zúčastnených strán prepravy a zachovávať obchodné tajomstvo. Za porušenie vyššie uvedených povinností v tomto odseku bude Príkazcovi uložená zmluvná pokuta vo výške štvornásobku výšky dojednanej odplaty za obstaranie prepravy.
25. V prípade vyčíslenia a nárokovania zmluvnej pokuty Príkazcovi zostáva nárok Zasielateľa na prípadné poistné plnenie nedotknutý. Uplatnením nároku na akúkoľvek zmluvnú pokutu dohodnutú v zasielateľskej zmluve a teda aj týchto VOP Zasielateľa nie je dotknuté právo Zasielateľa požadovať náhradu škody, ktorá presahuje výšku vyúčtovanej zmluvnej pokuty.
26. V prípade porušenia niektorej z povinností Príkazcu, ktorá je v zmysle zasielateľskej zmluvy, a teda aj týchto VOP Zasielateľa, zabezpečená zmluvnou pokutou, je Zasielateľ oprávnený uplatniť voči Príkazcovi aj len náhradu škody, bez súčasného uplatnenia zmluvnej pokuty. Možnosť voľby, či Zasielateľ uplatní voči Príkazcovi nárok na zaplatenie zmluvnej pokuty v súlade s článkom III. bod 25 alebo nárok na náhradu škody patrí výlučne Zasielateľovi.
27. Zmluvná pokuta, resp. náhrada škody je splatná dňa nasledujúceho po dni jej uplatnenia voči druhej zmluvnej strane. Zmluvnú pokutu, resp. náhradu škody je potrebné uplatniť písomne tak, aby z uplatnenia bolo zrejmé, čo ním zmluvná strana sleduje. Písomná forma sa považuje za dodržanú aj vtedy, ak je úkon urobený v elektronickej forme. Zmluvná pokuta, resp. náhrada škody sa považuje za uplatnenú dňom nasledujúcim po dni, v ktorom mala zmluvná strana, voči ktorej uplatnenie smeruje možnosť sa s uplatnením zmluvnej pokuty, resp. náhrady škody oboznámiť.
28. Príkazca nie je oprávnený žiadať úhradu vyčíslenej náhrady škody, ktorej nárok vyplýva z porušenia povinnosti vyplývajúcej zo zasielateľskej zmluvy a to nad rámec jednej pätiny dojednanej odplaty za obstaranie prepravy. Príkazca nie je oprávnený žiadať úhradu vyčíslenej škody nad rámec jednej pätiny ceny dojednanej odplaty za obstaranie prepravy a to ani pri kumulácii viacerých nárokov vyplývajúcich z tejto zmluvy.
29. Zasielateľ má nárok popri dohodnutej výške odplaty aj na úhrady potrebných a užitočných nákladov, ktoré Zasielateľ vynaložil za účelom splnenia svojich záväzkov. V dohodnutej výške odplaty nie sú zahrnuté poplatky za parkovanie pri nakládke, preclení a vykládke prípadne dane, clo alebo iné náklady, ktoré priamo nesúvisia s prepravou, okrem prípadu, ak sa zmluvné strany výslovne dohodnú inak.
30. Zasielateľovi vzniká nárok na zaplatenie odplaty po tom, čo zabezpečil obstaranie prepravy uzavretím potrebných zmlúv s dopravcami, prípadne medzizasielateľmi a podal o tom správu príkazcovi. Zasielateľovi vzniká taktiež nárok na úhradu účelne vynaložených nákladov, ktoré Zasielateľ vynaložil v súvislosti s obstaraním prepravy na základe zasielateľskej zmluvy.
31. Zasielateľ má na zabezpečenie svojich nárokov vyplývajúcich zo zmluvy zádržné právo k zásielke, dokiaľ je zásielka u Zasielateľa. Zádržné právo Zasielateľ realizuje svojpomocným a to aj prostredníctvom tretej osoby zadržaním veci. Príkazca je povinný uhradiť všetky náklady na opatrovanie a ochranu zásielky. Ak na zásielke viazne viacero zádržných práv, má zádržné právo Zasielateľa prednosť pred zádržnými právami vzniknutými predtým. Zasielateľ je oprávnený zadržanú zásielku uskladňovať v cudzom sklade. Príkazca dáva súhlas, aby Zasielateľ vo vlastnom mene na účet Príkazcu uzatvoril s treťou osobou zmluvu o skladovaní, ktorej predmetom bude zadržaná zásielka.
32. Príkazca uhradí dohodnutú odplatu za obstaranie prepravy na základe faktúry, vystavenej Zasielateľom a doručenej Príkazcovi. Odplata za obstaranie prepravy je splatná dňom zabezpečenia prepravy zo strany Zasielateľa.
33. Zasielateľ nezodpovedá za zničenie, stratu alebo poškodenie zásielky ak zničenie, strata alebo poškodenie zásielky vyplýva z prirodzenej vady, kvality alebo povahy tejto zásielky. Zasielateľ nezodpovedá za škodu spôsobenú Príkazcom, príjemcom, alebo odosielateľom, vadným alebo nedostatočným obalom zásielky ako aj škodu, ktorá vznikla v dobe, kedy Zasielateľ nemal zásielku vo svojej moci. Zasielateľ nezodpovedá za škodu na zásielke v prípade, ak nedošlo k porušeniu obalu zásielky.
34. Príkazca vyhlasuje, že pri všetkých nárokoch voči Príkazcovi z titulu vykonaných prepráv sa premlčacia doba predlžuje na 10 rokov od doby kedy začala premlčacia doba plynúť prvý raz.
35. Príkazca sa zaväzuje, že neprezradí tretej strane, ktorá sa nepodieľa na plnení zasielateľskej zmluvy, žiadne informácie o obsahu zasielateľskej zmluvy ani jej príloh ani o ostatných dokumentoch alebo informáciách súvisiacich s plnením podmienok zasielateľskej zmluvy. Príkazca zodpovedá, za to, že jeho pracovníci alebo zmluvný partneri budú zachovávať mlčanlivosť v súlade so záväzkom mlčanlivosti uvedenom v tomto bode VOP Zasielateľa. V prípade porušenia záväzku mlčanlivosti je Zasielateľ oprávnený vyúčtovať Príkazcovi zmluvnú pokutu vo výške 5000,- EUR za každé jednotlivé porušenie.
36. Príkazca je povinný uložiť Zasielateľovi príkaz na poistenie zásielky a špecifikáciu druhu poistenia, ak je poistenie zásielky potrebné a poistenie nie je dohodnuté v zasielateľskej zmluve. Ak bolo dohodnuté v zasielateľskej zmluve poistenie zásielky a Príkazca nešpecifikoval druh poistenia je Zasielateľ oprávnený poistiť zásielku základným štandardným poistením zásielky, pričom oprávnenou osobou z poistenia bude Zasielateľ. Príkazca sa zaväzuje nahradiť Zasielateľovi všetky účelne vynaložené náklady na poistenie zásielky. Zasielateľ je oprávnený započítať proti poistnému plneniu všetky svoje pohľadávky, ktorá má voči Príkazcovi bez ohľadu na splatnosť pohľadávky.
37. V prípade, že počas prepravy zásielky dôjde k zmene okolností, za ktorých mala byť obstarávaná preprava uskutočnená, a tieto zmeny dovoľujú uskutočniť obstarávanú prepravu avšak za odlišných podmienok, je Zasielateľ oprávnený žiadať od Príkazcu primerane zvýšenú odplatu.
38 – Zasielateľ nie je zodpovedný za akúkoľvek škodu, ktorá vznikla na základe vyššej moci „vis major“, teda udalosti, resp. okolnosti, ktorá je nepredvídateľná, neovplyvniteľná a nezávislá na vôli Zasielateľa, prípadne osôb, ktoré Zasielateľ na splnenie svojej povinnosti zo zasielateľskej zmluvy použil. Udalosťou, resp. okolnosťou vyššej moci sa rozumie najmä avšak nie výlučne – prírodná katastrofa: zemetrasenie, hurikán, povodeň, sopečná erupcia, výbuchy a požiare,
– vojna, vojnový konflikt, vojnová operácia, národnostné a občianske nepokoje, revolúcie a teroristické útoky,
– štrajky, embargá,
– choroby, epidémie, pandémie, teda udalosti a okolnosti, ktoré sú mimo dosah zmluvných strán a sú neodvrátiteľné a neprekonateľné zmluvnými stranami a znemožňujú zmluvným stranám plnenie svojich záväzkov vyplývajúcich zo zasielateľskej zmluvy. Vyššia moc vylučuje zodpovednosť Zasielateľa za nesplnenie svojich povinností zo zasielateľskej zmluvy.
39. Zasielateľ neposkytuje služby, ktorých predmetom je zásielka v procese reklamácie ani zásielka, ku ktorej práva sú sporné, prípadne namietané treťou osobou. Príkazca vyhlasuje, že :
– zásielka nie je v procese reklamácie, resp. neboli kýmkoľvek uplatnené nároky z vád zásielky
– nijaká tretia osoba nenamieta alebo si neuplatňuje akékoľvek práva k zásielke
– Príkazcom určený príjemca súhlasí s prijatím zásielky a je pripravený poskytnúť všetku súčinnosť k jej prevzatiu a nie sú známe akékoľvek prekážky prevzatia zásielky príjemcom.
V prípade, že akékoľvek vyhlásenie podľa tohto bodu týchto VOP Zasielateľa ukáže ako nepravdivé, Príkazca zodpovedá v plnej výške za škodu, ktorá v súvislosti s uvedeným vyhláseniami Zasielateľovi vznikne a zaväzuje sa uhradiť Zasielateľovi akékoľvek náklady, ktoré mu vzniknú v súvislosti s uvedeným vyhláseniami Príkazcu.
40. Ak Príkazca vystaví na Zasielateľa tranzitné vyhlásenie, Príkazca je povinný uhradiť všetky náklady a pokuty spojené s nedodaním, resp. oneskoreným dodaním zásielky na príslušný colný úrad ako aj nesprávnym dodaním dokumentov slúžiacich k colnému konaniu podľa zákona č. 199/2004 Z.z. Colný zákon ako aj podľa zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty. Ak Zasielateľ zabezpečuje pre Príkazcu aj importné preclenie zásielky, je Príkazca povinný uhradiť colný dlh v plnej výške priamo na účet príslušného colného úradu a to najneskôr do 10 dní od určenia colného dlhu. V prípade omeškania Príkazcu s úhradou colného dlhu je povinný znášať úroky z omeškania ako aj pokuty s tým spojené.
41. Všetky cenové ponuky Zasielateľa vychádzajú z aktuálnych taríf, výmenných kurzov mien, platobných a prepravných podmienok a sú nezáväzné až do momentu uzatvorenia zasielateľskej zmluvy. Všetky cenové ponuky Zasielateľa sa odvíjajú od dostupných a vypočítaných dopravných trás prepravy zásielky. Cenové ponuky sú závislé na dostupnosti prepravného a nákladného priestoru a dostupnosti prázdnych prepravných kontajnerov. Z dôvodu denných výkyvov cien pohonných hmôt sú všetky cenové ponuky Zasielateľa odvodzované od priemernej ceny nafty v zmysle ropného bulletinu Európskej komisie Weekly Oil Bulletin a to v deň poskytnutia cenovej ponuky. Zasielateľ je oprávnený upraviť výšku odplaty v súvislosti s rastom cien pohonných hmôt. V odplate za obstaranie prepravy nie sú zahrnuté poplatky za stojné, demurrage a detention, manipulačné náklady, zadržanie a Príkazca sa zaväzuje zaplatiť ich podľa skutočne vzniknutých nákladov.
42. Ak po odoslaní zásielky vzniknú akékoľvek prepravné obmedzenia, ktoré spôsobia dodatočné náklady, napr. na presmerovanie prepravy, dodatočnú manipuláciu so zásielkou je Príkazca takéto náklady povinný uhradiť a tieto náklady nie sú súčasťou dohodnutej ceny prepravy.
43. Príkazca sa zaväzuje uhradiť aj iné poplatky súvisiace s prepravou zásielky, ktoré vznikli bez zavinenia Zasielateľa a ktorých výšku Zasielateľ nemôže svojím konaním ovplyvniť alebo neboli zrejmé pred zahájením prepravy.

 

Článok IV – Záverečné ustanovenia

1. Príkazca je oprávnený svoje nároky voči Zasielateľovi zo zasielateľskej zmluvy postúpiť tretej strane len s výslovným písomným súhlasom Zasielateľa. Príkazca nemá právo jednostranne započítať akékoľvek svoje pohľadávky voči pohľadávkam Zasielateľa.
2. Zasielateľ je oprávnený jednostranne si započítať všetky už prijaté plnenia na úhradu záväzkov Príkazcu, bez ohľadu na to, na úhradu ktorej faktúry ich Zasielateľ obdržal. Príkazca týmto udeľuje svoj súhlas s jednostranným zápočtom zo strany Zasielateľa aj v prípadoch vzniku vzájomných nárokov titulom zmluvných pokút a náhrady škody. Nárok na odstúpenie od zasielateľskej zmluvy zo strany Zasielateľa tým nie je dotknutý.
3. Prípadné spory vzniknuté medzi Príkazcom a Zasielateľom z uzatvorenej zasielateľskej zmluvy, sa Zmluvné strany pokúsia riešiť predovšetkým mimosúdnymi prostriedkami.
4. Všetky právne vzťahy vzniknuté medzi Zmluvnými stranami, vzniknuté na základe zasielateľskej zmluvy vrátane vzťahov súvisiacich s uzatvorenou zasielateľskou zmluvou sa vždy riadia právnymi predpismi Slovenskej republiky a medzinárodnými zmluvami, ktorými je SR viazaná Dohovor OSN o námornej preprave tovaru – Hamburské pravidlá, platné pre námornú dopravu; Dohovor o zjednotení niektorých pravidiel pre medzinárodnú leteckú dopravu – Montrealská dohoda, platná pre leteckú dopravu; Dohovor o medzinárodnej železničnej doprave – COTIF, platný pre železničnú dopravu; Dohovor o prepravnej zmluve v medzinárodnej cestnej nákladnej doprave – CMR, platný pre cestnú dopravu. Rozhodné právo je vždy slovenské.
5. Zmluvné strany sa dohodli, že všetky spory, vzniknuté z právnych vzťahov vyplývajúcich zo zasielateľskej zmluvy alebo súvisiacich so zasielateľskou zmluvou, vrátane všetkých vedľajších právnych vzťahov, nárokov na vydanie bezdôvodného obohatenia, nárokov na náhradu škody, sporov o platnosť, výklad, zánik zasielateľskej zmluvy sa budú riešiť výlučne súdy Slovenskej republiky. V prípade, ak by podľa zákona č. 97/1963 Zb. o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom v znení neskorších predpisov, podľa nariadenia Rady ES č. 44/2001 o právomoci a o uznávaní a výkone rozsudkov v občianskych a obchodných veciach alebo podľa inej právnej normy, zákona alebo medzinárodnej zmluvy upravujúcej príslušnosť súdov pri sporoch s cudzím prvkom, nebol príslušným súdom súd Slovenskej republiky, príslušným súdom bude podľa dohody Zmluvných strán miestne príslušný súd podľa miesta sídla Zasielateľa v čase podania žaloby. Iné súdy alebo rozhodcovské súdu sú z prejednania a rozhodovania sporov vylúčené.
6. Pokiaľ akékoľvek ustanovenie týchto VOP Zasielateľa alebo ich časti, alebo z nich vyplývajúce uplatnenie na akúkoľvek osobu alebo okolnosť je, alebo ak sa stane z akéhokoľvek dôvodu neplatné alebo právne neúčinné, neovplyvní takáto neplatnosť alebo právna neúčinnosť ostatné ustanovenia týchto VOP Zasielateľa.
7. Tieto VOP Zasielateľa sa vyhotovujú v slovenskom jazyku a anglickom jazyku s tým, že obe jazykové verzie sú právne rovnocenné. V prípade nejasností, resp. rozporného výkladu ustanovení týchto VOP Zasielateľa v slovenskom a anglickom jazyku sa obchodno-záväzkové vzťahy medzi Príkazcom a Zasielateľom riadia verziou VOP Zasielateľa v slovenskom jazyku.
8. Tieto VOP Zasielateľa sú platné od 01.03.2025. Všetky zmeny a doplnky týchto VOP Zasielateľa sú platné dňom ich zverejnenia a sprístupnenia na webovom sídle Zasielateľa.

Copyright © 2025 belogic.sk